Tarihçe

HAKKIMIZDA

1954 yılında kendi firmasını kurarak müteahitlik hizmetlerine başlayan Necdet Semker, köprü,sulama kanalları,hidroelektrik santralı,regülatör,yol gibi bir çok projeye imza attıktan sonra 12 Şubat 1966 yılında Enerji-Su İnşaat'ı kurdu.

Enerji-Su inşaat , 1966-1983 yılları arasında dekapaj, çimento fabrikası, yol, tahkimat ve baraj projelerini gerçekleştirirken, 1981-1994 yıllarında Alman SEMA firması ile INTER SEMA – ENERJI-SU Ortak Girişimini oluşturarak yurt dışı projelerde yer aldı. Özellikle Libya'da çeşitli konut, hastane, otoyol ve alt yapı projelerini tamamladı.

1983 yılında GAP Projesinin can damarı Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santralinin yapımını üstlenen ATA İnşaat'ın , kurucu ortaklarından olan Enerji-Su, dünyanın 5. büyük barajı olan bu projeyi 8 yıl gibi rekor sürede gerçekleştirdi.

Atatürk Barajından sonra , ortağı olduğu ATA İnşaat bünyesinde İstanbul, Çamlıca'da ATA Konakları konut projesi ve Ürdün'de sedde inşaatlarının tamamlanmasında yer almıştır.

Ayrıca iştiraki olan IŞIK Makina İmalat ve Pazarlama şirketi ile Ankara'da 27,000m2'lik bir alanda her türlü vinç, tünel kapakları ve cebri borular,salyangoz,çeşitli valfler,kayar kapaklar, radyal kapaklar gibi barajların hidromekanik teçhizatının imal ve montajı faaliyetlerinde bulunmuştur.

Enerji-Su İnşaat, Atatürk Barajında gereçekleştirdiği 2,000,000 m. sondaj ve 200,000 ton çimento enjeksiyonu deneyimini , aldığı irili ufaklı projelerle devam ettirmiş olup, günümüzde bayrağı devralan ikinci kuşak ile bu alandaki faaliyetlerini aynı hızla sürdürmektedir.