FAALİYET ALANLARIMIZ

Restorasyon İşleri

BALAT EVLERİ

  • Balat, İstanbul
  • Eylül 2014

Proje Hakkında

İstanbul un en eski yerleşim yerlerinden tarihi ada içerisinde bulunan Fatih ilçesi Balat semti Kiremit caddesinde 15 eski İstanbul evi ve bir arsa satın alınmış olup, onaylı projelerle yenileme çalışmaları başlatılmıştır.

Kiremit caddesi; Fener ile Balat'ın arasında kalan sahil şeridi ile Çarşamba' yı bağlayan ana arterlerden biridir.

1970 lerde yanan "AYA YORGI" kilisesinin kalıntısını içeren Kudus Patrikliğine ait bahçeyi solunuzda bırakarak tırmandığınızda caddeye ulaşırsınız. Cadde üzerinde 1800 lü yılların sonlarından kalma yapılar, dönemin güzel örneklerindendir. Caddeye yan tepelerden hakim olan görkemli köşk örnekleri mevcuttur.

1700 lere dayanan bir iki yapıda varlığını sürdürmektedir. Ancak zaman içerisinde ciddi bozulmalara maruz kalmışlardır. Bölgede bulunan LONDRA KÖŞK'ü , İSKOÇ BİRAHANELERİ 1800 lerde anglo saksonların da bu bölgede bulunduklarının ipuçlarıdır.

Balat ile Fener semtlerinin arasındaki TAHTA MİNARE mahallesinde, Haliç surlarının iki paralelinden başlayan cadde, üst tarafta tarihi simit fırını ile sonlanır. Yan sokaklarla, günümüzde halen kilise olarak kullanılan tek Bizans kilisesi olan "MOGOLLARIN MERYEMI" veya halk arasında "KANLI KILISE" olarak anılan yapıya, kartala benzetilen görkemli rum erkek okuluna ve camiye çevrilen, kısmen müze olarakta hizmet veren ("BIZANS PAMAKARISTOS" kilisesi ) "FETHIYE CAMII" ne bağlanır.

Günümüzde yabancı ağırlıklı yeni semt sakinlerine ev sahipliği yapan yapılar teker teker restore edilmekte ve eski kimliğine kavuşmaktadır.